Gra "Lotto" inaczej

By piątek, kwietnia 24, 2015

Kolejna gra(wczesniej pisałam o Memory), która daje nam wiele możliwości zabawy i którą warto nabyć, to gra typu lotto. 
Najlepiej wybrać taką z wieloma elementami, o różnej tematyce.
gry edukacyjne, lotto
Lotto obrazkowe
Podstawowe zasady gry polegają na tym, że gacze poszukują obrazków z kart na swej planszy Lotto. Wygrywa osoba, która jako pierwsza ułoży swoje obrazki. 

Można ją jednak wykorzystać inaczej.

Historyjka – każde dziecko otrzymuje kilka obrazków. Zadanie polega na ułożeniu krótkiej historyjki, która zawierać będzie wyrazy widniejące na kartach.

Kategoryzacje – obrazki można układać według różnych kategorii:
- zaczynające się na ta samą literę, np. statek, słońce, słoń, stół
- należące do tej samej tematyki, np. zabawki, zwierzęta, pogoda itd. 
- mające taką samą liczbę sylab
- w tych samych kolorach
gry edukacyjne, lotto
Lotto - kategoryzacja

gry edukacyjne, lotto
Lotto - kategoryzacja
Domino ze słów I – rozdajemy tekturki w równiej liczbie każdemu z zawodników. Pierwszy gracz wykłada na stół dowolny obrazek, np. z bałwankiem. Kolejna osoba wybiera odpowiednią tekturkę i kładzie obok pierwszej. Nowa karta powinna być w jakiś sposób spokrewniona z poprzednią, czyli w tym przypadku z bałwanem. Tak więc następny gracz może położyć obrazek z lodami, ponieważ każdy z tych wyrazów składa się z dwóch sylab (bał-wan, lo-dy). Mógłby położyć także obrazek borsuka, gdyż obydwa wyrazy rozpoczynają się na literę "b", a nawet obrazek mikrofon, ponieważ te dwa wyrazy kończą się na ta samą literę.
Wariant łatwiejszy: dzieci wymyślają wspólne cechy przedmiotów, np. Ten sam kolor, podobna forma i tak dalej. Idąc tym tropem obok bałwanka można położyć obrazek przedstawiający owieczkę, ponieważ też jest koloru białego. Można też położyć czapkę, bo obydwie rzeczy związane są z zimą. (źródło: "365 gier i zabaw na każdy dzień roku" wyd. Rea)

Domino ze słów II -  nazwa kolejnego obrazka musi rozpoczynać się od ostatniej litery poprzedniego, np. auto, obraz, zegar itd.
gry edukacyjne, lotto
Domino słowne
Może macie jeszcze jakie pomysły?

Gra do kupienia na przykład tutaj

To może Ci się spodobać

0 comments