Zobaczyć kolory mimo wszystko, czyli bajki terapeutyczne

By czwartek, lipca 16, 2015 ,

Czy można poczuć, posmakować, dotknąć kolory?

Dzisiaj proponuję następującą zabawę z paletą barw:

Potrzebne będą:
- biała kartka
- kolorowe kredki/pisaki/farby
- ewentualnie papier kolorowy
- spora doza wyobraźni

zabawa z kolorami


Sposób wykonania:
Na białej kartce naklejamy kółka wycięte z papieru kolorowego w różnych kolorach. Można je też po prostu narysować. Następnie bierzemy "na tapetę" kolejne barwy. Zaczynamy na przykład od żółtego. Zamykamy oczy i szukamy rzeczy/roślin w kolorze żółtym o charakterystycznym smaku, zapachu, czy fakturze. Nasze asocjacje piszemy lub rysujemy na kartce przy żółtym kółeczku. Następnie kolejny kolor i kolejny...
Okazuje się, że skojarzenia są czasami naprawdę zaskakujące, a mając wyłączony zmysł wzroku można "zobaczyć" kolory.

Inspiracje do tej zabawy zaczerpnęłam z bajki pt. "O Wojtku, który mimo wszystko został sławnym malarzem" autorstwa Grażyny Nowak, która wchodzi w skład audiobooka "Mimo wszystko..." Bajki terapeutyczne.
Jest to zbiór bajek, które nie tylko bawią, ale też uczą. Na ciekawych przykładach pokazują jak ważna jest wytrwałość w dążeniu do realizacji planów i marzeń, nie poddawanie się przy pierwszych niepowodzeniach. Poruszony jest także temat choroby i przyjaźni. Słuchowiska są świetnym pretekstem do rozmowy z dziećmi na temat ich wielkich-małych problemów i pracy nad ich pewnością siebie.

Szczerze zapraszam do zakupu audiobooka, tym bardziej, że kupując płytę wspierasz podopiecznych fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko". Płyta do kupienia tutaj.

To może Ci się spodobać

0 comments