Kilka sposobów na tabliczkę mnożenia

By poniedziałek, października 12, 2015 ,

Tabliczka mnożenia jest jedną z podstaw matematyki. Niestety, jej pamięciowe opanowanie spędza sen z powiek niejednemu dziecku...

jak nauczyć się tabliczki mnożeniaPrzed przystąpieniem do nauki musimy się upewnić, że dziecko wie, na czym właściwie polega mnożenie. Jeśli tak nie jest, postarajmy się wytłumaczyć, najlepiej na przykładach z życia wziętych (np. W pokoju bawi się trzech chłopców, każdy z nich ma po 4 samochody. Ile autek jest w sumie w pokoju?). 
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest uświadomienie dziecku, że mnożenie jest przemienne. Zadziała to jednocześnie motywująco na dziecko, gdy okaże się, że do wyuczenia jest praktycznie tylko połowa tego, co rozpisane w tabliczce ;o)


Komu  się nie chce, lub kto nie jest w stanie opanować tabliczki mnożenia pamięciowo, może nieco obejść system i korzystać z poniższych sposobów na uzyskanie wyników mnożenia:


1. Metody paluszkowe:


- mnożenie przez 9 - korzystając z tej metody błyskawicznie możemy uzyskać wynik mnożenia przez 9. Trzymając przed sobą ręce zaginamy ten palec w kolejności, przez jaką liczbę chcemy pomnożyć, np. 3 to środkowy palec lewej ręki. Teraz liczymy ile wyprostowanych palcy zostało z każdej strony. Po lewej stronie są dziesiątki - w przypadku mnożenia przez 3 zostały 2 palce, a więc 20, po prawej jedności - 7. A więc nasz wynik to 27. Zgadza się?


- mnożenie dla iloczynów większych lub równych 36Palce obu rąk numerujemy następująco: kciuk – 6, wskazujący-7, środkowy- 8, serdeczny- 9, mały- 10. Chcąc pomnożyć przez siebie dwie liczby zginamy odpowiednią ilość palcy: na przykład 6x8 - zginamy kciuk jednej ręki oraz kciuk, wskazujący oraz środkowy drugiej dłoni. Teraz liczymy ile palcy jest zgiętych - to liczba dziesiątek (w naszym przykładzie 4, czyli liczba 40). Następnie mnożymy przez siebie ilość palcy wyprostowanych (w tym przypadku 4x2=8). Otrzymaną liczbę dodać należy do liczby dziesiątek i otrzymujemy wynik. A więc 40+8=48. Racja? Inny przykład: 6x7 - zginamy kciuk jednej ręki oraz kciuk oraz wskazujący drugiej dłoni. Dziesiątki są 3, jednosci 4x3=12. W tym przypadku sumujemy obie liczby i otrzymujemy wynik - 30+12=42.

2. Tabliczkowe rymowanki - aby zapamiętać trudniejsze przykłady można ułożyć do nich własne, krótkie wierszyki/rymowanki lub skorzystać  z już gotowych jak na przykład te tutaj.

3. Tabliczka mnożenia po japońsku - ciekawy i łatwy sposobem jest mnożenie geometryczne za pomocą kresek:Powyższe sposoby są niewątpliwe skuteczne, ale posiadają zasadnicze wady: ich zakres jest ograniczony i/lub potrzeba mniej lub więcej czasu, aby z nich skorzystać. A często bywa tak, że wynik potrzebujemy natychmiast. Wtedy lepiej jednak mieć tabliczkę  mnożenia w głowie.

I tu wracamy do punktu wyjścia - nauka tabliczki mnożenia bywa naprawdę żmudna i na efekty trzeba czasem czekać bardzo długo...

Jest jednak sposób, aby szybko i "bezboleśnie" nauczyć się mnożenia: "Matematyka - mnożenie jest łatwe. Nauka mimo woli".

jak nauczyć się tabliczki mnożenia

Zestaw zawiera płytę CD-audio, książkę ćwiczeń w twardej oprawie i naklejki. Nauka tabliczki mnożenia okazuje się łatwa i zaskakująco przyjemna. 

Na czym polega nauka według metody Nauka Mimo Woli?

Zapewne nieraz zdarzyło Wam się, że nieświadomie nauczyliście się na pamięć tekstu jakiejś piosenki, słysząc ją wielokrotnie w radiu. 

W ten sam sposób można nauczyć się tabliczki mnożenia, a zaproponowana wyżej pozycja będzie w tym pomocna. Dziecko słucha nagrań z płyty CD podczas różnych codziennych sytuacji - jadąc do szkoły, bawiąc się klockami, rysując. W tym czasie nieświadomie przyswaja sobie kolejne słupki tabliczki mnożenia. Książka natomiast jest powtórzeniem, uzupełnieniem i rozszerzeniem materiału znajdującego się na płycie. Zawiera liczne ilustracje oraz ciekawe ćwiczenia.

Jeśli szukacie łatwego sposobu na naukę tabliczki mnożenia i chcielibyście sprawdzić skuteczność metody na swoim dziecku - zapraszam do zakupu!
Cena regularna zestawu to 79 zł. 

Dla czytelników bloga proponuję jednak cenę promocyjną - 69 zł (plus koszt wysyłki 9,50 zł).

Zamówienie należy złożyć na adres maikowa.handmade@o2.pl, w tytule wpisując "Matematyka - mnożenie jest łatwe".

Promocja trwa do końca listopada.To może Ci się spodobać

0 comments