Co przygotować na kiermasz świąteczny cz. I - kartki

By poniedziałek, listopada 25, 2019 , ,

W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia w wielu szkołach i przedszkolach organizowane są kiermasze. Nie ma się co dziwić, bo świąteczna tematyka daje duże pole do popisu dla radosnej twórczości rękodzielników, a kupujący przed świętami chętniej sięgają do portfeli. Sprawia to razem, że kiermasz jest świetną okazją do podreperowania klasowego budżetu.

W kolejnych postach podpowiem co tanim kosztem oraz w łatwy i w miarę szybki sposób można przygotować na tę okazję.

Na początek kartki.W dobie telefonów komórkowych i internetu święta Bożego Narodzenia pozostają chyba jedyną okazją, kiedy ludzie wysyłają sobie tradycyjne, papierowe kartki z życzeniami. Warto to wykorzystać i zaproponować kupującym kartki z życzeniami.

Przygotowanie karnetu z życzeniami nie jest jakoś szczególnie skomplikowane, jednak aby ułatwić Wam trochę pracę i oszczędzić czasu podzielę się swoimi doświadczeniami.

Co potrzeba do przygotowania kartki?

1. Baza plus koperta

Bazę na otwieraną kartkę w formacie 10x15 cm najlepiej przygotować z papieru wizytówkowego w formacie A4 - przecinamy go na pół, a powstałe kartki zginamy w połowie. Papier wizytówkowy w przeciwieństwie do kartek z bloku technicznego lub brystolu jest sztywniejszy i bardziej elegancki. Do tego kupujemy koperty w standardowym formacie C6.

Jeśli chcemy przygotować kartki kwadratowe warto zakupić gotowe bazy wraz z kopertami (w wyszukiwarce internetowej wpisać bazy do kartek). Koszt bazy wraz z kopertą waha się pomiędzy 50 gr a 1 zł, a pozwoli zaoszczędzić sporo czasu na przycinaniu papieru.

2. Ozdoby

Do wykonania tła kartek można wykorzystać zwykły papier kolorowy (polecam taki o wyższej gramaturze, aby uniknąć nieestetycznego marszczenia się papieru spowodowanego klejem), wizytówkowy lub specjalny papier do scrapbookingu. Ten ostatni jest najdroższy, ale najbardziej efektowny.
Z arkusza papieru wycinamy kawałek o 5 mm mniejszy niż baza. Fajny efekt uzyskamy, jeśli wykorzystamy dwie warstwy tła.

Gdy mamy już odpowiednie tło czas na resztę ozdobników. Dobrze, żeby elementy użyte do wykonania kartki ze sobą współgrały i stanowiły pewną całość. Dlatego przyklejenie do jednej kartki Mikołaja, choinki, śnieżynek, brokatowej bombki, wielkiej kokardy i posypanie wszystkiego brokatem to kiepski pomysł. Sama bombka z kokardą i gałązką świerku w zupełności wystarczy.

Do przyozdobienia kartki można wykorzystać:
- papierowe wycinanki/scrapki
- naklejki - zwykłe, brokatowe, 3D
- motywy wycięte ze starych pocztówek
- ususzone plastry mandarynki/pomarańczy
- korę cynamomu oraz gwiazdki anyżu
- wstążki, tasiemki, sznurki
- papierowe lub tekstylne kwiaty
- tak zwane tekturki (do kupienia w sklepach dla rękodzielników)
- guziki
- pomponiki
- koronki
- brokat

Aby uzystakć lepszy efekt i żeby nasza kartka wyglądała na "bogatszą" poszczególne elementy nie przyklejamy na płasko. O wiele lepiej wygląda jeśli przymocujemy je na kosteczki dystansowe (również do kupienia w sklepie dla rękodzielników) lub podłożymy 2-3 warstwy grubszego papieru.

3. Życzenia

Bożonarodzeniowe kartki są dość jednoznaczne, dlatego uważam, że nie ma konieczności umieszczania na nich napisu "wesołych świąt" itp. Życzenia umieszczone w środku karnetu w zupełności wystarczą.

Jeśli jednak chcemy umieścić krótki napis również na froncie, warto wysilić się i zaprojektować napisy używając różnej czcionki, lub poszukać gotowych w internecie, pod hasłem "digi stemple" (uwaga - trzeba zwrócić uwagę, czy autor zgadza się na ich darmowe wykorzystanie)


Mam nadzieję, że tych kilka powyższych rad ułatwi Wam nieco pracę przy tegorocznych przygotowaniach.

To jak dużą produkcję planujecie?

To może Ci się spodobać

0 comments