10 pomysłów na zabawy na śniegu

By środa, stycznia 13, 2021 , , , ,

 W ostatnich latach śnieg jest w Polsce "towarem deficytowym". Ciepłe zimy sprawiły, że niektórzy kilkulatkowie właściwie nigdy w życiu nie widzieli solidnego śniegu.

 Ten rok okazał się dla nas nieco łaskawszy. Niemal w każdym rejonie naszego kraju spał śnieg! W niektórych miejscach nie ma go za dużo, ale dzieciaki i tak mają frajdę.

 Jak śnieg to oczywiście lepienie bałwana, sanki i zjeżdżanie z górki na byleczym.

 Jeśli jednak mamy pod opieka większą liczbę dzieci, którym trzeba zorganizować zabawę przy jednoczesnym braku sprzętu, lub też znudziło nam się lepienie bałwana i ciągłe podchodzenie pod górkę, można pobawić się inaczej.

pomysły na zabawy na śniegu


Oto 10 pomysłów na zabawy na śniegu:

1. Noga za nogą - wychodząc na zaśnieżone boisko/plac jako pierwszy idzie opiekun (osoba dorosła), stawiając małe kroczki. Za nim, rzędem podążają dzieci, krocząc po śladach opiekuna. Nie wolno nadepnąć poza wydeptaną dróżkę!

2. Słoneczko - idąc cały czas gęsiego osoba prowadząca zatacza koło. Dzieci wchodzą do środka koła, wydeptują śnieg, a następnie z powrotem tworzą krąg. Na sygnał prowadzącego dzieci robią po kilka kroków w rózne strony, tworząc promienie słońca. Na drugi sygnał wracają do okręgu po swoich śladach.

Można też wprowadzić element rywalizacji - każde dziecko robi po 10 dużych kroków. Na sygnał wracają po swoich śladach na miejsce. Kto pierwszy - wygrywa!

3. Ulepimy dziś... gąsienicę? - lepiąc bałwana w dużej grupie, ciężko sprawiedliwie rozdzielić zadania. Zamiast tego niech każde dziecko ulepi małą kulkę, a potem toczy ją po śniegu... Śnieżne kule ustwiamy jedną obok drugiej, tworząc gąsienicę. Można również zadbać o szczegóły takie jak oczy, otwór gębowy i odnóża, wykorzystując do tego kamienie, patyki, liście itp.

4. Budwa kopców - dzieci dzielimy na kilkuosobowe grupy. Na śniegu, w pewnej odległości od siebie, rysujemy tyle okregów o równej średnicy, ile jest grup. Zadaniem każdej z nich jest usypanie ze śniegu kopca w miejscu wyznaczonego okręgu. Wygrywa drużyna, która w określonym czasie usypie największy kopiec.

5. Rzut do celu - każde dziecko lepi 5 kul. W śniegu wydeptujemy linię graniczną, a w pewnej odległości od niej ustawiamy pachołek (lub dowolny inny przedmiot). Dzieci rzucają kolejno do celu, nie przekraczając lini. Każde trafienie to punkt. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów. Lub każda, która trafi chociaż jeden raz.

6. Śnieżka z zawartością - lepimy tyle śnieżek, ilu jest uczestników zabawy. Do 3 (lub 1 jeśli uczestników jest niewielu) z nich wkładamy mały kamyk. Dzieci stają w kręgu i podają sobie kulki z ręki do ręki. Na hasło stop każdy rozwala śnieżkę i sprawdza, czy jest w niej kamyk. Wygrywa znalazca kamienia.

7. Śnieżny malarz - aby zostać śnieżnym malarzem potrzeba płótna - ściany bez okna, oraz farby - śnieżnych kul w różnych wielkościach. Stajemy w pewnej odległości od ściany. Rzucając śnieżkami o ścianę staramy się stworzyć jakiś prostu kształt. Publiczność może spróbować odgadnąć zamysł "artysty".

8. Obrazki na śniegu - przed rozpoczęciem zabawy, jeszcze w domu/przedszkolu, przygotowujemy małe karteczki z nazwami przedmiotów lub zwierząt (np auto, parasol, but, kwiat, motyl, kot itp.). Będąc już na świeżym powietrzu, każde dziecko losuje jedną karteczkę. Zadanie polega na wydeptaniu w śniegu konturu wylosowanej rzeczy/zwierzęcia. Pozostali uczesnicy muszą odgadnąć, co przedstawia obrazek.

9. Skaczące żabki - dzieci dobierają się w pary. Pierwsza osoba wykonuje kilka skoków obunóż. Druga osoba ma za zadanie skakać dokładnie po śladach poprzednika. Następnie następuje zmiana ról.

10. Śnieżny wyścig - do tej zabawy niezbędna będzie mała górka (można ją usypać samemu odśnieżając podwórko lub chodnik) oraz pudełka po butach. Każdy uczestnik zabawy lepi kierowcę, czyli małego bałwana, którego umieszcza w samochodzie wyścigowym, tj kartonie po butach. Start wyścigu to szczyt górki, meta na dole. Kto wygra wyścig?


 Jeśli podobają Ci się treści na tej stronie i chciałbyś więcej i więcej... Postaw mi kawkę! Koniecznie z cukrem, bo cukier krzepi ;o)

To może Ci się spodobać

1 comments

  1. Bardzo ciekawe pomysły na zimowe zabawy w śniegu dla najmłodszych oraz ich rodziców :)

    OdpowiedzUsuń