"Dziewczynka-skrzynka" Grażyny Hanaf, czyli porozmawiajmy o strachu i konkurs

By poniedziałek, czerwca 29, 2015 ,

Potraficie rozmawiać z dziećmi o uczuciach? 

Moim zdaniem, jest to trudne zadanie. Bo jak opisać miłość, nienawiść, złość, strach? Jak wytłumaczyć dziecku, jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

Nieocenioną pomocą w tym temacie jest literatura. Postaci z książek i ich perypetie mogą być świetnym przykładem rożnych życiowych doświadczeń, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jednocześnie jest to pretekst do opisywania tego co czuli bohaterowie, do dyskusji, dlaczego postąpili tak, a nie inaczej. Do zastanowienia się, jak zachowalibyśmy się my i jakie uczucia towarzyszyłyby nam w podobnych okolicznościach.

dziewczynka-skrzynka, bajka terapeutyczna


Inspiracją do nazwania i zmierzenia się z własnym strachem jest książka autorstwa Grażyny Hanaf pt. "Dziewczynka-skrzynka". Jest to opowieść o dziewczynce, która większość swojego życia spędziła pod łóżkiem, w drewnianej skrzynce, bo strasznie bała się otaczającego świata. Jej strach narastał z każdym dniem, aż ogarnął całe jej otoczenie. W końcu rodzice postanowili się pozbyć problemu...

Tytułowa skrzynka, w której mieszka dziecko jest świetną metaforą dystansu, jaki budujemy wobec świata mając jakieś irracjonalne lęki. Tak jak rodzice dodawali kolejne warstwy i wzmocnienia w skrzyni, tak my pielęgnujemy w sobie strach, zamiast się z nim zmierzyć.Jeśli jesteście ciekawi jak potoczyły się losy dziewczynki-skrzynki, i czy poradziła sobie ze swoim strachem, zapraszam do udziału w konkursie. Sklep internetowy http://sklep.istotne.pl/ przekazał dla Was dwa egzemplarze książki: jedną otrzyma osoba, która pierwsza poprawnie odpowie na pytanie konkursowe, natomiast drugą rozlosuję wśród osób biorących udział w zabawie.


Regulamin:


  1. Organizatorem konkursu jest blog, a fundatorem nagród sklep  http://sklep.istotne.pl/.
  2. Konkurs prowadzony jest na blogu oraz na naszym fanpagu na facebooku.
  3. Aby wziąć udział w konkursie należy zostać obserwatorem bloga i/lub polubić nasz fanpage na facebooku oraz odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Odgadnij - jak naprawdę miała   na imię Dziewczynka-Skrzynka.
  4. Zabawa trwa do 19.07.2015 r. Zwycięzców ogłosimy do dnia 22.07.2015 r.

Edek:
Ponieważ do wczoraj nie zgłosiła się odpowiednia ilość zainteresowanych, aby zakończyć konkurs, przedłużam go o tydzień, tj. do dnia 19.07.2015 r.

Zapraszam do zabawy!

To może Ci się spodobać

0 comments