3 sposoby na szybką naukę tekstu na pamięć

By sobota, lutego 13, 2016 ,

Choć nauka na pamięć, w myśl zasady 3 x Z (zakuj, zdaj, zapomnij) jest przez wielu krytykowana i wycofywana z metodyki nauczania, to pamięciowe opanowywanie krótkich tekstów (wierszy czy piosenek) niesie ze sobą wiele korzyści.

Ucząc się na pamięć dziecko ćwiczy pamięć językową (zapamiętywanie wyrazów, zwrotów językowych itp.), logiczną (zapamiętywanie treści i sensu utworu) i mechaniczną (zapamiętywanie wyrazów w ustalonej kolejności).  

W przypadku nauki języków obcych recytacja wiersza, czy zaśpiewanie piosenki może być doskonałą okazją do przełamania bariery językowej. Skoro dziecko potrafi powiedzieć kilkanaście wersów tekstu, wzrasta jego wiara w siebie i motywacja do dalszej nauki.


nauka na pamięć


Wkuwanie tekstów na pamięć bywa jednak nudne i trudne, dlatego wiele dzieci zniechęca się już na wstępie. Można jednak spróbować kilka sposobów, które są bardzo skuteczne, a dla dziecka wydają się zabawą połączoną z rywalizacją:

1. Ile razy...? - zróbcie zakład i oszacujcie, ile razy trzeba głośno przeczytać wierszyk, aby pozostał w pamięci, a następnie to sprawdźcie. Możecie czytać na zmianę. Kto poda liczbę najbliższą prawdy, wygrywa zakład. Dziecko świetnie się bawi i zapomina, że tak naprawdę to nauka.

2. Znikające słowa - do tej zabawy potrzebna będzie tablica (tradycyjna, lub biała). Jeśli takowej nie posiadacie weźcie kartkę, ołówek oraz gumkę do mazania. Tekst, który trzeba opanować napiszcie na tablicy (lub na kartce). Przeczytajcie go głośno, a następnie wymażcie jedno słowo, zaznaczając miejsce, w którym się znajdowało. Przeczytajcie po raz drugi, nie pomijając wymazanego wyrazu. Usuńcie kolejne słowo, i kolejne... Czytajcie na zmianę, a jeśli dzieci jest więcej, niech podzielą się na grupy i czytają po kolei. Gdy na tablicy pozostanie więcej pustych miejsc, niż wyrazów okaże się, że tekst jest już w głowach.

3. Zdarta płyta - w przypadku nauki tekstu piosenki sięgamy po nagranie - obecnie płyty są dołączone do podręczników, a jeśli nie, to z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy dany utwór w internecie. Jeżeli należy nauczyć się wiersza, to trzeba się nieco bardziej postarać i nagrać wyrecytowany tekst na dyktafon. Nagranie odtwarzamy dziecku na okrągło: gdy je obiad, bawi się, jedziecie gdzieś samochodem itd. Dziecko nie musi być skupione, ani nawet słuchać, co leci z odbiornika. Uczy się jednak podświadomie i po jakimś czasie okazuje się, że tekst ma już w pamięci.

A Wy - macie jakieś sprytne sposoby na naukę na pamięć?

Jeśli podobają Ci się treści na tej stronie i chciałbyś więcej i więcej... Postaw mi kawkę! Koniecznie z cukrem, bo cukier krzepi ;o)

To może Ci się spodobać

0 comments