Sentymentalna wizyta na łące

By wtorek, maja 31, 2016

Świat idzie z postępem, nie zawsze z korzyścią dla człowieka.

Moje dzieci dorastają w tym samym domu co ja, ale nie mają niestety tyle samo swobody i kontaktu z przyrodą.
Na miejscu zdziczałego sadu naprzeciw domu stanął wielki budynek mieszkalny, od którego oddziela nas droga asfaltowa. Miniaturowe łączki przed domami i na podwórkach zastąpiły chodniki i wypielęgnowane trawniki.

Ze zdziwieniem odkryłam ostatnio, że z naszego otoczenia zniknęły chwasty (a właściwie zioła)!
A ja zapomniałam nazw wielu z nich...

Będąc kilkuletnią dziewczynką bez problemu rozpoznawałam wiele roślin rosnących wokół domu. Wiedziałam, że jak się skaleczę to na ranę muszę położyć babkę, pokrzywa pomaga na reumatyzm, a rumianek jest dobry praktycznie na wszystko. Z apetytem zjadałam kwaśne listki (szczaw) oraz chlebek świętojański (tasznik).

Współczesne dzieciaki mieszkające w mieście nie mają niestety możliwości obcowania z "dziką" naturą. Trzeba im pomóc rozbudzić świadomość i ciekawość otaczającej nas przyrody.

Za moje dzieciaki, choć młode to jeszcze, wzięłam się już teraz.

Wybraliśmy się więc na łąkę, pola i działkę rekreacyjną w poszukiwaniu ziół...

zielnik

Poszukiwania (które trwają nadal) okazały się bardzo owocne. Pokazałam i opowiedziałam Zosi o wielu roślinach. I choć nazw niewiele zapamiętała, to namiętnie wynajduje teraz tasznik i go zjada.

Przy okazji dokonałam zdumiewającego dla mnie odkrycia - miałam spore trudność z odnalezieniem bardzo popularnego, spotykanego niegdyś na każdym kroku, chwastu jakim jest komosa (lebioda). Jest to niewątpliwie świadectwo, jak bardzo zmienia się otaczający nas świat.

Część odnalezionych roślin zabrałyśmy do domu. Okazy wysuszyłyśmy, a następnie wykonałyśmy zielnik.

zielnik

zielnik

Nie jest on oczywiście profesjonalny, a jego objętość jest skromna, ale stanowi świetny materiał edukacyjny dla małego odkrywcy.
Nad zielnikiem pracujemy nadal, bo wiele cennych roślin jeszcze nie zakwitło.

zielnik

zielnik

zielnik
To może Ci się spodobać

0 comments