18 stycznia na całym świecie obchodzony jest dzień najsympatyczniejszego i najbardziej znanego misia na świecie - Dzień Kubusia Puchatka.
Data ta nie jest jednak rocznicą narodzin postaci, a jego twórcy - Alana Aleksandra Milane, który napisał książkę o niedźwiadku dla swojego syna Krzysia. Postacie występujące w ksążce były wzorowane na zabawkach syna autora. Książka "Kubuś Puchatek" (a właściwie "Winnie The Pooh") opublikowana została w 1926 r., a później przetłumaczona na 46 języków. Najbardziej znae tłumaczenie na język polski należy do Ireny Tuwim, siostry Juliana Tuwima.
Więcej ciekawostek związanek z historią Misia o Bardzo Małym Rozumku znajdziecie tutaj.
Dzień Kubusia Puchatka jest świetną okazją do świętowania w przedszkolu. Jak spędzić ten dzień? Zapraszam po kilka inspiracji:
1. Plakat z Kubusiem - na kartce w dużm formacie/brystolu szkicujemy postać Kubusia Puchatka (lub też wszystkich głównych postaci) a następnie wszystkie dzieci kolorują, wklejają wydzierankami z papieru, wypropkowują, tworząc wspólną, kolorową pracę.
2. Balonikowy Kubuś- potrzebny będzie żółty balon, czarny pisak do narysowania oczu, noska oraz buzi, a także żółtka kartka papieru, z której wytniemy uszka i przykleimy je do balona przy pomocy kleju.
3. Kubusiowa maska - w żółtej kartce papieru lub papierowym talerzyku wycinamy miejsce na oczy. Doklejamy wycięte z papieru uszka, rysujemy oczka, nosek i buzię. Kubusiowa maska gotowa i możemy wcielić się w rolę ulubieńca wszystkich dzieci.
4. Puchatkowe czapeczki - potrzebne będą: żółta kartka papieru, czerwona kartka papieru, nożyczki, klej, czarny pisak, gumka
5. Przyjaciele Puchatka z modeliny - każde dziecko wybiera swojego ulubionego bohatrea z książki/bajki o Kubusiu Puchatku i lepi go z plasteliny. Gdy prace są gotowe powstaje mini galeria bohaterów książki.
ZABAWY
1. Mruczanka dla Kubusia - Kubuś Puchatek bardzo lubi wymyslać mruczanki. W zależności od wieku dzieci, każdy sam lub wspólnie układamy mruczanki dla Kubusia.
2. Do kogo należy? - osoba prowadząca pokazuje przedmiot lun ilustrację, a dzieci mają za zadanie odgadnąć, do kogo dana rzecz należy:
Baryłka Miodu - Kubuś Puchatek
Marchewka/Łopatka - Królik
Ogon/szałas- Kłapouchy
Sprężyna - Tygrysek
Książka - Sowa
Torba - Kangurzyca
Koszulka - Krzyś
Coś małego w kolorze różowym - Prosiaczek
3. "Ja jestem niedźwiadek" - wspólne spiewanie wraz z pokazywaniem piosenki
4. Zgadnij kto to? - osoba prowadząca puszcza fragment wypowiedzi bohaterów bajki Kubuś Puchatek, a dzieci mają za zadanie odganąć, kto to powiedział.
5. Co było dalej? - współczesna kontynuacja losów Kubusia Puchatka powstała przy współpracy kilku pisarzy. My tez możemy spóbować opisać dalsze losy misia i jego przyjaciół. Zabawa może polegać albo na współnym wymyslani opowiadania. Drugi wariant - każde dziecko wymysla po jednym zdaniu - może z tego powstać naprawdę zabawna historia.
CZAS NA MAŁE CO NIECO
Wszyscy wiedzą, że Puchatek jest wielkim łasuchem. Ale czy wiecie, że napisał ksążkę kucharską? ;o)

Nie wiedziałam, że co roku obchodzi się dzień Kubusia Puchatka. Uważam, że to świetna sprawa na to, aby zapoznać młodsze pokolenia z ponadczasowymi klasykami. Urzekł mnie balonikowy Kubuś - proste, ale na pewno przynosi dzieciom wiele radości. Te maski też są super. Już wyobrażam sobie, jak dzieci szaleją, przebrane za puchatka, grając "w balona". Myślę, że w przyszłym roku i my będziemy świętować dzień naszego żółtego niedźwiadka-przyjaciela :)
OdpowiedzUsuń