Jak uczcić Dzień Kubusia Puchatka w przedszkolu?

By piątek, stycznia 15, 2021 , , , ,

     18 stycznia na całym świecie obchodzony jest dzień najsympatyczniejszego i najbardziej znanego misia na świecie - Dzień Kubusia Puchatka.

dzień kubusia puchatka

Plakat do druku

     Data ta nie jest jednak rocznicą narodzin postaci, a jego twórcy - Alana Aleksandra Milane, który napisał książkę o niedźwiadku dla swojego syna Krzysia. Postacie występujące w książce były wzorowane na zabawkach syna autora.
     Książka "Kubuś Puchatek" (a właściwie "Winnie The Pooh") opublikowana została w 1926 r., a później przetłumaczona na 46 języków. Najbardziej znane tłumaczenie na język polski należy do Ireny Tuwim, siostry Juliana Tuwima. 

     Więcej ciekawostek związanych z historią Misia o Bardzo Małym Rozumku znajdziecie tutaj.

     Dzień Kubusia Puchatka jest świetną okazją do świętowania w przedszkolu. Jak spędzić ten dzień? Zapraszam po kilka inspiracji:

POMYSŁY NA PRACE PLASTYCZNE

1. Plakat z Kubusiem - na kartce w dużym formacie/brystolu szkicujemy postać Kubusia Puchatka (lub też wszystkich głównych postaci) a następnie wszystkie dzieci kolorują, wklejają wydzierankami z papieru, wykropkowują, tworząc wspólną, kolorową pracę.

2. Balonikowy Kubuś- potrzebny będzie żółty balon, czarny pisak do narysowania oczu, noska oraz buzi, a także żółtka kartka papieru, z której wytniemy uszka i przykleimy je do balona przy pomocy kleju.
kubus puchatek praca plastyczna

3. Kubusiowa maska - w żółtej kartce papieru lub papierowym talerzyku wycinamy miejsce na oczy. Doklejamy wycięte z papieru uszka, rysujemy oczka, nosek i buzię. Kubusiowa maska gotowa i możemy wcielić się w rolę ulubieńca wszystkich dzieci.

kubus puchatek praca plastyczna

4. Puchatkowe czapeczki - potrzebne będą: żółta kartka papieru, czerwona kartka papieru, nożyczki, klej, czarny pisak, gumka

kubus puchatek praca plastyczna

5. Przyjaciele Puchatka z modeliny - każde dziecko wybiera swojego ulubionego bohatera z książki/bajki o Kubusiu Puchatku i lepi go z plasteliny. Gdy prace są gotowe powstaje mini galeria bohaterów książki.

ZABAWY

1. Mruczanka dla Kubusia - Kubuś Puchatek bardzo lubi wymyślać mruczanki. W zależności od wieku dzieci, każdy sam lub wspólnie układamy mruczanki dla Kubusia.

2. Do kogo należy? - osoba prowadząca pokazuje przedmiot lun ilustrację, a dzieci mają za zadanie odgadnąć, do kogo dana rzecz należy:

Baryłka Miodu - Kubuś Puchatek

Marchewka/Łopatka - Królik

Ogon/szałas- Kłapouchy

Sprężyna - Tygrysek

Książka - Sowa

Torba - Kangurzyca

Koszulka - Krzyś

Coś małego w kolorze różowym - Prosiaczek

3. "Ja jestem niedźwiadek" - wspólne śpiewanie wraz z pokazywaniem piosenki 


4. Zgadnij kto to? - osoba prowadząca puszcza fragment wypowiedzi bohaterów bajki Kubuś Puchatek, a dzieci mają za zadanie odgadnąć, kto to powiedział.

5. Co było dalej? - współczesna kontynuacja losów Kubusia Puchatka powstała przy współpracy kilku pisarzy. My tez możemy spróbować opisać dalsze losy misia i jego przyjaciół. Zabawa może polegać albo na wspólnym wymyslaniu opowiadania. Drugi wariant - każde dziecko wymyśla po jednym zdaniu - może z tego powstać naprawdę zabawna historia.

CZAS NA MAŁE CO NIECO

Wszyscy wiedzą, że Puchatek jest wielkim łasuchem. Ale czy wiecie, że napisał książkę kucharską? ;o)

przepisy Kubusia Puchatka


Oto kilka przepisów według Kubusia Puchatka:

przepisy Kubusia Puchatka

przepisy Kubusia Puchatka

przepisy Kubusia Puchatka


      Jeśli jednak chcemy na szybko uczcić misiowy dzień, polecam na deser spróbować misiowego przysmaku - miodku. W sklepach dostępne są różne rodzaje. 
     Możemy go podać w miseczkach razem z chrupkami kukurydzianymi, waflami ryżowymi lub owocami.
Smacznego!


 Jeśli podobają Ci się treści na tej stronie i chciałbyś więcej i więcej... Postaw mi kawkę! Koniecznie z cukrem, bo cukier krzepi ;o)

To może Ci się spodobać

1 comments

  1. Nie wiedziałam, że co roku obchodzi się dzień Kubusia Puchatka. Uważam, że to świetna sprawa na to, aby zapoznać młodsze pokolenia z ponadczasowymi klasykami. Urzekł mnie balonikowy Kubuś - proste, ale na pewno przynosi dzieciom wiele radości. Te maski też są super. Już wyobrażam sobie, jak dzieci szaleją, przebrane za puchatka, grając "w balona". Myślę, że w przyszłym roku i my będziemy świętować dzień naszego żółtego niedźwiadka-przyjaciela :)

    OdpowiedzUsuń