Hobby Horsing - konik na patyku, czy może coś więcej?

By sobota, grudnia 30, 2023 , , ,

      Hobby Horse, czyli inaczej "konik na patyku", to nietypowe zjawisko, które w ostatnich latach zyskało na popularności, zwłaszcza wśród młodych dziewcząt. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwaczne, głębsze zrozumienie tego hobby ujawnia fascynujący świat, pełen kreatywności i pasji. Hobby Horsing łączy elementy tradycyjnej jazdy konnej z wyobraźnią, przy użyciu zwykłego kija z przyczepioną do niego głową konia.
     Na czym dokładnie polega hobby horsing? 


     To swoiste połączenie jeździectwa i sztuki teatralnej, gdzie uczestnicy używają drewnianych koników na patyku (stąd nazwa) do wykonywania różnorodnych pokazów, konkurencji i układów tanecznych. Choć koniki te są jedynie imitacją prawdziwych koni, uczestnicy traktują je z pełnym szacunkiem, inwestując czas i energię w ich uszycie, dekorowanie oraz personalizację.


     Początki hobby horsing można odnaleźć w Finlandii na początku lat 2000, skąd zaczęło się rozprzestrzeniać na inne kraje. To, co zaczęło się jako zabawa wśród dzieci, szybko przekształciło się w subkulturę zyskującą na sile poprzez platformy mediów społecznościowych, przyciągając entuzjastów szukających czegoś nowego i oryginalnego.


     Czy hobby horsing to jedynie chwilowa moda, czy może kryje w sobie coś więcej?


     Jednym z kluczowych aspektów tego zjawiska jest jego rozwinięta społeczność. Platformy społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy YouTube, pełne są filmów i zdjęć przedstawiających "hobbyhorsiary", prezentujące swoje umiejętności i dzielące się pasją do tego nietypowego hobby. Fora internetowe i grupy zapewniają przestrzeń do zawierania znajomości, dzielenia się wskazówkami i organizowania spotkań. Fani hobby horsingu często spotykają się na specjalnych wydarzeniach, takich jak zawody czy pokazy, gdzie mają okazję dzielić się swoją pasją, zdobywać nowe umiejętności i nawiązywać przyjaźnie. Zawody, przypominające tradycyjne pokazy konne, obejmują kategorie takie jak ujeżdżanie, skoki przez przeszkody i dowolne występy. Uczestnicy są oceniani za swoje umiejętności, kreatywność i ogólną harmonię z konikami. To nie tylko forma rozrywki, ale także platforma do wymiany doświadczeń i wsparcia między pasjonatami.


     Hobby horsing pozwala na wyrażanie kreatywności i rozwijanie umiejętności artystycznych. Uczestnicy nierzadko samodzielnie szyją swoje konie, starają się stworzyć unikalne stroje dla siebie i swoich drewnianych koników, projektują choreografie, a nawet komponują własne melodie. To nie tylko sport, ale również sztuka, która pozwala na wyrażenie siebie w nietypowy sposób.


     Jednak, mimo że hobby horsing zdobyło uznanie w wielu kręgach, spotyka się również z krytyką. Niektórzy uważają je za infantylne lub dziwaczne, nie dostrzegając w tym żadnej wartości. Krytycy mogą bagatelizować je jako zwykłą zabawę dziecięcą, nie dostrzegając umiejętności, zaangażowania i kreatywności w nią wkładanych. Jednakże, w kontekście współczesnego społeczeństwa, które coraz bardziej akceptuje różnorodność i różne formy ekspresji, hobby horsing staje się symbolem wolności i odwagi w wyrażaniu swojej pasji, bez względu na to, czy jest ona tradycyjna czy nietypowa. "Hobbyhorsiary" traktują hobby horsing jako formę sztuki, sposób na wyrażenie siebie i budowanie wspierającej społeczności.


     Podsumowując, hobby horsing to zjawisko, które wydaje się mieć znacznie więcej do zaoferowania niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. To nie tylko forma rekreacji, ale także społeczność, sztuka i wyraz indywidualności. Dla niektórych to konik na patyku, ale dla innych to niepowtarzalna szansa na wyrażenie siebie i odkrycie własnej pasji w nietypowy sposób. Hobby horsing to więcej niż chwilowa moda; to dowód na ludzką kreatywność, wyobraźnię i siłę nietypowych hobby w jednoczeniu ludzi. W miarę jak to hobby rozwija się i przyciąga uwagę nowych entuzjastów na całym świecie, stawia pytania o to, czy to jeszcze niewinna zabawa, czy już prawdziwy sport...?To może Ci się spodobać

0 comments