Pomysł na tematyczne urodzinki - na pirackim statku

By niedziela, czerwca 07, 2015 ,

Urodziny to wielkie święto dla każdego dziecka. Przyjęcie z tej okazji powinno być wyjątkowe i niezapomniane... aż do następnych urodzinek ;o)

Wielu rodziców decyduje się na organizację przyjęcia urodzinowego w restauracji lub w sali zabaw.
Można jednak podejść do tematu ambitnie i zrobić imprezkę w własnym domu lub ogrodzie. Da nam to pewność, że wszystko będzie dokładnie takie, jakie chcieliśmy. Wymaga to nakładu pracy, ale satysfakcja gwarantowana.

W internecie można znaleźć wiele inspiracji i podpowiedzi, jak udekorować pokój, co podać do jedzenia, czy też jakie atrakcje zapewnić dzieciom.

Również na moim blogu znajdziecie pomoc - rozpoczynam cykl wpisów poświęcony organizacji tematycznych urodzinek.

Dzisiaj pierwsza odsłona pt. "Na pirackiej wyspie".

Na początek proponuję przeprowadzić mała pogadankę na temat piratów.
Kim byli? Kiedy przypadał okres ich największej aktywności? Jakie są atrybuty pirata? Jakie bajki/filmy o piratach są nam znane?

Warto też podzielić się kilkoma ciekawostkami na temat piratów:

- Dlaczego piraci nosili przepaski na oczach?
Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do ciemnej piwnicy w słoneczny dzień. Co widzimy? Przez pierwszych kilka minut zapewne nic... I o to własnie chodziło z zakrywaniem oka. Jedno było cały czas zacienione. Gdy pirat wchodził pod pokład podnosił przepaskę i od razu widział wszystko dokładnie.

- Gdzie szukać pirackich skarbów?
Nigdzie. Piraci zapewne nie ukrywali nigdzie swoich łupów. Ich żywot był bardzo niepewny, dlatego zrabowane kosztowności upłynniali w pierwszym porcie, do którego cumowali, a zarobione pieniądze wydawali na bieżąco.

- Piraci byli mistrzami we władaniu szablą?
Bzdura. Piraci kiepsko posługiwali się białą bronią i zdecydowanie woleli broń palną.


Dekoracje:

Kolorami dominującymi na naszej imprezce będzie: biały, czarny i czerwony.
Motywy, których nie może zabraknąć to morze, statek, trupie czaszki itp.

Wkrótce na blogu filmiki jak zrobić rozetki oraz proporczyki do powieszenia, a tymczasem podrzucam kilka inspiracji:

pirackie urodziny

pirackie urodziny

pirackie urodziny

pirackie urodziny

Zabawy:

Fabuła piracka daje wiele możliwości, jeśli chodzi o gry i zabawy do przeprowadzenia z dziećmi. Ja proponuje następujące:

- Robimy pirackie kapelusze - złożenie pirackiego kapelusza z papieru jest bardzo łatwe i z małą pomocą dorosłego poradzi z tym sobie nawet pięciolatek (filmik instruktażowy tutaj)

- Na prawą burtę! - pokój to statek. Dzieci stoją na środku, w tle leci muzyka. W pewnym momencie muzyka cichnie, a kapitan krzyczy: "Na prawą burtę!". Wszyscy piraci biegną na prawą stronę pokoju. Gdy muzyka zostaje znowu włączona dzieci wracają na środek. Kolejna komenda "Na lewą burtę" i odpowiednia reakcja załogi.

- Spacer po bagnie - Uczestnik dostaje dwa kawałki gazety. Jego zadaniem jet dotarcie na drugą stronę pokoju przemieszczając się tylko po gazecie, stojąc na jednym kawałku i przekładając drugi. Jeśli nadepnie na podłogę wciąga go bagno i odpada z gry.

- Szukanie skarbu - piraci otrzymują mapę z zaznaczonymi punktami. Odnajdując kolejne wskazówki i wykonując zadania zbliżają się do miejsca, gdzie ukryty jest skarb. Skarb to skrzynia, a w niej czekoladowe monety i małe upominki dla dzieciaków.
Aby mapa była jak najbardziej realistyczna należy wybrudzić ją herbatą lub kawą, a ranty nadpalić.

- Przeciąganie liny - zabawa znana chyba wszystkim, świetnie wpisuje się w piracką tematykę.

- W ciemności - we worku znajduje się jakiś przedmiot. Dziecko wkłada rękę i musi odgadnąć, co to takiego.

- Taniec zamarzaniec - piraci tańczą przy skocznej muzyce. Nagle muzyka cichnie a oni nasłuchują, czy nie zbliża się wróg. Gdy ktoś się poruszy - odpada.

Przeprowadzenie powyższych zabaw zajmuje mniej więcej 2-2,5 godziny.

Przykładowa playlista utworów do wykorzystania podczas przyjęcia.

Nieocenioną atrakcją podczas każdych urodzin dziecka są wodoodporne, tymczasowe tatuaże brokatowe. Można zaopatrzyć się zarówno w zestaw startowy z róznorodnymi motywami, jak i pasujący do tematyki przyjęcia tzn. piracki.

tatuaże dla dzieci


Zachęcam do podjęcia wyzwania jakim jest organizacja przyjęcia urodzinowego oraz do dzielenia się doświadczeniami!
To może Ci się spodobać

0 comments