Nieoczywiste zastosowanie klocków LEGO w zabawie

By wtorek, stycznia 26, 2021 , ,

   Klocki Lego zna zapewne każdy. I każdy wie, że można z nich zbudować niemal wszystko, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Począwszy od najprostszych klocków z lego DUPLO, przez klocki konstrukcyjne dla "starszaków", aż po zestawy dedykowane osobom dorosłym, lego daje niebywałe możliwości kreowania miniaturowego świata.

     Ale klocki lego można tez wykorzystać w nieco inny sposób - są świetną bazą do zabaw rozwojowych z dziećmi. Poniżej znajdziecie kilka takich pomysłów:

zabawy rozwojowe z lego


1. Lego pieczątki - dzieci uwielbiają pieczątki, a nie zawsze posiadamy takie w domu. Lego pieczątki są super rozwiazaniem na szybka, kreatywna zabawe. Do zabawy potrzebne będą: kilka klocków lego duplo, farby, talerzyki plastikowe lub papierowe oraz kartka papieru. Jest to wspaniała zabawa dla malych rączek, której efektem są zaskakujące obrazki.

zabawy rozwojowe z lego


2. Odwzorowywanie - do tej zabawy potrzebne beda klocki Lego Duplo, kartka papieru i kredki.Na kartce rysujemy budowlę z klocków. Nastepnie dzieci muszą zbudować identyczną figure, z zachowaniem odpowiednich proporcji oraz kolorów. Dla starszych dzieci mozemy pokusić sie na trudniejsze wzory z wiekszej ilosci klockow lub zbudowanie ich z Lego classic. Jeżeli w zabawie uczestniczy wiecej dzieci, mozemy zaproponowac im rozgrywkę na czas.

zabawy rozwojowe z lego


3. Zabawa w kształty i kolory - jest to zabawa dla najmłodszych dzieci. Świetna do nauki kolorów oraz figur. Może zastąpić pierwsze układanki, czy puzzle. Odrysowujemy klocki na kartce, a naszym pociechom zostawiamy ułożenie klocków w odpowiednim miejscu. Muszą się zgadzać zarówno kształty, jak i kolory.

zabawy rozwojowe z lego


4. Zabawa w liczenie - klocki lego mozna rownież wykorzystać do nauki liczenia. Od podstawy liczenia do 10 . poprzez dodawanie i odejmowanie, aż do nauki tabliczki mnożenia. Z pomocą klocków można tez bardzo fajnie przedstawić ułamki.

5. Układanki lewopółkulowe - do tej zabawy wykorzystujemy klocki tylko w dwóch kolorach. Układamy z nich jakić wzór na bazie kwadratu, a dziecko ma za zadanie odzwierciedlenie go obok.

A kto woli po prostu zbudować coś z klocków, ale nie ma akurat natchnienia, niech koniecznie zajrzy do poprzedniego postu z "30-dniowym wyzwaniem z Lego".

   Jeśli podobają Ci się treści na tej stronie i chciałbyś więcej i więcej... Postaw mi kawkę! Koniecznie z cukrem, bo cukier krzepi ;o)

To może Ci się spodobać

8 comments

 1. Bardzo ciekawe zastosowanie klocków Lego :) U nas najczęściej były wykorzystywane do liczenia, ale na pewno chętnie sprawdzę także jak się sprawdzają jako pieczątki

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, super pomysł na wykorzystanie klocków Lego :) Kreatywność i wyobraźnia dzieci nie zna granic - warto bawić się z nimi właśnie w taki sposób

  OdpowiedzUsuń
 3. Lego to istna potęga i mnogość zastosowań. Nie jestem zbyt "telewizyjna", ale ostatnio przewinął mi się nawet program - konkurencje z klockami w roli głównej. To cieszy, bo jednak wbrew pozorom, to takie „proste” zabawki rozwijają wyobraźnię najlepiej. Podoba mi się, że dzięki Tobie mogę dopisać do swojej listy kolejne sposoby na wykorzystanie :) Wiem, że moje dzieci oszaleją, gdy zaproponuję im Lego-pieczątki. Że też wcześniej na to nie wpadłam! Zabawa w proporcje również zwróciła mogą uwagę, chociaż akurat nie mamy pod ręką Lego Duplo - a z tymi mniejszymi klockami byłoby to dość karkołomne zadanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako dziecko bardzo lubiłem budować z klocków.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale praktyczne zastosowanie klocków. Wow! A ja zawsze wyrzucałam pojedyncze klocuszki, a tu znalazłam ekstra pomysł na pieczątki. Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawe pomysły na zabawy z wykorzystaniem klocków Lego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli bez względu na wiek dziecka, klocki zawsze będą fajną zabawką. Wszystko zależy jaką zabawę wymyślimy.

  OdpowiedzUsuń